official seal of Nevada          Nevada state flag

 

Written by Vanessa Wit

 

Bills Getting Overwhelming?


You are not alone. People all across the US and throughout Nevada are struggling to pay bills and to get proper meals for their families. Join an online community that are just like you. Grocery Coupon Network is your perfect resource for finding coupons and sales online for you local stores- grocery and retail. You can find ways to save huge at your local Nevada stores.


Search by product, store, brands, and even zip. Always search on Grocery Coupon Network before you hit the stores. Shop smart with Grocery Coupon Network. You can also find great advice from everything from doubling coupons to great diet tips and recipes.


When is it Time to Consider Food Stamps


If you are struggling to bring healthy meals to your family's dinner table, then you should consider looking more into SNAP- Supplemental Nutrition Assistance Program. This program was brought to the state of Nevada to help families that do not bring in enough monthly income to fulfill their household's food needs.


benefits


How Much Could I Get a Month


The amount that you could get from food stamp benefits went down on November 1st, 2013. Here is what you can now expect to get on a monthly basis if you are deemed eligible for the SNAP program:


  • If you are in a household by yourself, you could receive $189 per month. This went down $11 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 2, you could receive $347 per month. This went down $20 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 3, you could receive $497 per month. This went down $29 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 4, you could receive $632 per month. This went down $36 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 3, you could receive $750 per month. This went down $43 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 3, you could receive $900 per month. This went down $52 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 3, you could receive $995 per month. This went down $57 compared to 2013 numbers.
  • If you are in a household of 3, you could receive $1.137 per month.


This went down $65 compared to 2013 numbers.


apply


Where Do I Apply for Nevada Food Stamps


There are a few ways that you can apply for the food assistance program.


You can apply online on the Nevada Division of Welfare and Supportive Services website. You are applying through Access Nevada. This is the easiest and fastest way to apply and get your application into the correct hands.


If you are not comfortable with applying online, you can print out the application for assistance and mail, fax, or even drop it off at your local welfare office.


You can also just pick up the application at your local welfare office.


Any of these options work and have no indication on whether or not you will be accepted.


It is also important to note that if you live on a Nevada Indian Reservation or Colony, you can still apply and will need to check with the Washoe Tribe Social Services Department to get all application information and forms.


buy


Stretching Your Dollars- Even Your Food Stamp Dollars


Whether or not you are receiving food stamp benefits currently, there are other ways to stretch your money on shopping trips. You can even get tips on how to avoid grocery stores tricky tactics that get you to buy more than you intended.


Not only can you find great articles on food shopping along with deals and coupons, you can also find promotion on everything under the sun, including flying. Check out these coupons from Southewest. Even find tips on saving on rentals at Budget Rent-A-Car.


Get the Help You Need


Hopefully this article help to clear up a few of your questions on the food stamp program in the state of Nevada. You can alway find more information online or even at your local welfare office. Do not hesitate to reach out to your local representative if you need help. This is what the tax dollars we pay every year are for, to help those in need. Even if you are just using the program for a short time until you are back on your feet- apply today.

 

Video: How to Use a Coupon Organizer to Save Time

Use a Coupon Organizer to make couponing easier. Step up from envelopes and get serious about organizing to save time and headaches.

 


Click, Print & Save!
Clip Coupon
$1.00 OFF - Pepsi Fire 20oz

$1.00 OFF

Pepsi Fire 20oz

ONE (1) Pepsi Fire 20oz

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$1.00 OFF - CHARMIN®

$1.00 OFF

CHARMIN®

ONE Charmin® Ultra Soft OR Strong Toilet Paper 4 ct or larger (excludes 4 Double Roll, Charmin® Es

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$1.00 OFF - BOUNTY®

$1.00 OFF

BOUNTY®

ONE Bounty® Paper Towels 6 ct or larger (excludes Bounty® Basic and trial/travel size)

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
SAVE 50¢ ON ONE - Nature Valley

SAVE 50¢ ON ONE

Nature Valley

when you buy ONE BOX any flavor/variety 5 COUNT OR LARGER Nature Valley™ Granola Bars OR Nature Va

50¢
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$0.50 OFF - Knorr® Selects™

$0.50 OFF

Knorr® Selects™

On Any ONE (1) Knorr® Selects™ Product

50¢
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $3.00 - OxiClean™

Save $3.00

OxiClean™

on any ONE (1) OxiClean™ Laundry Detergent

$3
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$3.00 OFF - COVERGIRL®

$3.00 OFF

COVERGIRL®

ONE COVERGIRL Blast Mascara (excludes accessories and trial/travel size)

$3
Clipped
Unclip
Clip Coupon
SAVE $1.00 - Ziploc®

SAVE $1.00

Ziploc®

on any TWO (2) Ziploc® brand bags

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
SAVE $0.40 - Campbells®

SAVE $0.40

Campbell's®

on any THREE (3) Campbell's® Condensed Soups (Available at Walmart)

40¢
Clipped
Unclip
Clip Coupon
SAVE $1.00 ON TWO - Big G Cereals

SAVE $1.00 ON TWO

Big G Cereals

when you buy TWO BOXES any flavor General Mills cereal listed: Cheerios™ • Cinnamon Toast Crun

$1
Clipped
Unclip
See All Grocery Coupons >


What's New
Two Inserts!

SMARTSOURCE $2/1 AcneFree product excluding 24 hour acne clearing systems, deep cleansing duo and trial (9/30) $4/1 AcneFree 24 hour acne clearing system or deep cleansing duo (9/30) $1.50/1 Air Wick pure aerosol (8/20) $1.50/1 Air Wick scented oil twin or triple refill (8/20) $2/1 Air Wick freshmatic ultra refill (8/20) $2/1 Aleve regular or… Read more »