Learn How to Save the Most on the Items You Use the Most


Great deals on personal care items provide good opportunities to stock up on items that your family uses every day. Knowing how you use these items and how much they usually cost can put you in a perfect position to save extra money when a great deal comes to your attention.

Video: Couponing 101: Stockpiling Toiletries and Personal Items

Sam shows us how to manage our stockpile for all our personal care and household items from shampoo to toilet paper and body washes to razors.

Simple Methods for Stockpiling Your Personal Items


Unlike stockpiling food items, when you buy personal items in larger quantities, you often do not have to worry about expiration dates. There are still some guidelines to be kept in mind, however.


Organizing your Space


Your available space is an important factor. While you may be able to use 50 rolls of paper towels, storing them could limit your choices for stockpiling other items and possibly make your home a mess. Try to achieve a balance of the items you are stockpiling, so you don't miss out on future deals because of a lack of storage room.


An inventory list can be helpful in this situation. Keeping this list will not only allow you to quickly determine how much of an item you already have, it will give you an idea of how long it takes your family to use each item.


Choosing the Right Time to Stockpile


Knowing the range of prices for the items you use often will allow you to recognize a great deal when you see it. A good price on an item should motivate you to purchase it, but a great price may make you think about stocking up. The difference between them will become clear to you over time. As you slowly build your stockpile, you will be able to make this distinction for more and more of these everyday items.


When considering stock-up prices, keep in mind your brand preferences. Strict brand loyalty will limit your opportunities, so think about which brands you'd prefer to use and which ones you'd be comfortable using. A good price on a brand you prefer can be more valuable than a great price on another brand, but consider the differences closely.


Soaps, detergents and razors are things your family uses every day. When you are considering stockpiling these items, keep in mind the price you would have to pay on short notice if you happened to run out. This, along with your knowledge of the items' price range, will give you a good idea of when to buy a few, and when to buy as many as you have room for.


Click, Print & Save!
Clip Coupon
Save $1.00 - McCormick®

Save $1.00

McCormick®

off any TWO (2) McCormick® Herbs and Spices (0.25 - 17 oz) (Available at Walmart)

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $1.25 - McCormick®

Save $1.25

McCormick®

on ONE (1) McCormick® Extract (2 oz) or Food Coloring (1 oz) (Available at Walmart)

$1.25
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $2.00 - OxiClean™

Save $2.00

OxiClean™

on any ONE (1) OxiClean™ Laundry Detergent

$2
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$0.50 OFF - LYSOL® TOILET BOWL CLEANER

$0.50 OFF

LYSOL® TOILET BOWL CLEANER

any one (1) Lysol® Toilet Bowl Cleaner

50¢
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $1.00 - McCormick®

Save $1.00

McCormick®

off any FOUR (4) McCormick® Dry Gravy Mixes (.75 - 21oz) (Available at Walmart)

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
SAVE $1.00 ON ONE - Fiber One™

SAVE $1.00 ON ONE

Fiber One™

when you buy ONE BOX Fiber One™ Strawberries & Vanilla Clusters cereal

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
$0.50 OFF - LYSOL® DISINFECTING WIPES

$0.50 OFF

LYSOL® DISINFECTING WIPES

any one (1) Lysol® Disinfecting Wipes

50¢
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $1.25 - Dunkin’ Donuts®

Save $1.25

Dunkin’ Donuts®

on any ONE (1) Dunkin’ Donuts® coffee product

$1.25
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $1.00 - LISTERINE®

Save $1.00

LISTERINE®

on ONE (1) LISTERINE® Mouthwash (400mL or higher)

$1
Clipped
Unclip
Clip Coupon
Save $0.50 - Energizer®

Save $0.50

Energizer®

on any ONE (1) pack of Energizer® Batteries

50¢
Clipped
Unclip
See All Grocery Coupons >


What's New

Save $1.00 when you buy TWO (2) Post® Honey Bunches of Oats® cereal (any flavor, 13 oz or larger)